Żywienie to podstawa
Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym jest bardzo ważne. W tym dzieci szybko rosną stąd potrzebują wielu składników odżywczych. Co za tym idzie ich kości, stają się silniejsze, co wspomaga ich rozwój fizyczny, nabierają odporności oraz co najważniejsze jest to ważne dla prawidłowego rozwoju umysłowego dzieci.
Przedszkole to miejsce w którym dzieci spędzają większą połowę dnia, dlatego też należy zapewnić im jak najwięcej zdrowych produktów, aby każdy posiłek był odpowiednio skoncentrowany na składnikach odżywczych, których dzieci potrzebują jak najwięcej. Jak ważne jest prawidłowe żywienie skupiając się na głównym posiłku jakim jest obiad ale również na pozostałych posiłkach. Przedszkola starają się stworzyć kolorowe zachęcające przekąski które dzieci zjedzą w oka mgnieniu.
Co więc powinny zrobić przedszkola, aby jak najlepiej zachęcić dzieci do zjedzenia posiłku?
Dobrym pomysłem jest zaangażować dziecko do zrobienia samemu posiłku w miarę możliwości. Pomoże to zachęcić dziecko do spróbowania nowych produktów nawet w żartobliwy sposób pokazanie dzieciom podczas przygotowywania, że mogą podjeść, spróbować kawałeczek danego składnika zanim połączymy je wszystkie razem. Kiedy już podamy dziecku wymieszane wszystkie produkty: po pierwsze wyje tylko te, które już zna i lubi; po drugie może w ogóle nie zjeść ponieważ kiedy zauważy produkty jakich nie lubi nie ruszy wcale danego posiłku. Zachęcając dziecko do wykonania samemu posiłku, zachęcamy je do spróbowania nowych produktów.
Bądź wzorem
Pokazując dzieciom, że samemu próbuję się nowych produktów dajemy im przykład, aby przełamywać swoje słabości Dorośli czasami nie zdają sobie sprawy jak bardzo są autorytetami dla dzieci skoro ich nauczyciel lub rodzic przełamał się i spróbował nowych rzeczy, pokazuję to, że i nasze pociechy mogą również ich spróbować.
Jakie produkty powinny znajdować się w racjonalnej diecie dziecka?
Podstawą żywienia dziecka niezależnie od wieku powinna być zbilansowana dieta oparta o:
- produkty białkowe – 4 porcje (mięso, drób, ryby, mleko i jego przetwory)
- warzywa – 5 porcji
- owoce – 3 do 4 porcji
- produkty zbożowe – 5 porcji
- tłuszcze roślinne – 1 do 2 porcji
Najważniejsze w diecie przedszkolaka są oczywiście owoce i warzywa najlepiej w surowej postaci lub lekko podgotowane warzywa, zawierają one wtedy najwięcej witamin dlatego też przedszkola do swojego menu próbują zaplanować jak najwięcej owoców i warzyw które pojawiają się w każdym z posiłków. Starają się ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Przedszkola usuwają ze swoich menu cukier oraz sól które są najbardziej szkodliwe dla zdrowia naszych pociech.
Ponadto żywienie przedszkolne regulowane jest ustawą egzekwowaną przez sanepid która nakazuje:
WYKAZ WYMAGAŃ, JAKIE MUSZĄ SPEŁNIAĆ ŚRODKI SPOŻYWCZE STOSOWANE W RAMACH ŻYWIENIA ZBIOROWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY W JEDNOSTKACH SYSTEMU OŚWIATY
1. Środki spożywcze stosowane w żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty dobiera się w taki sposób, aby:
1) na całodzienne żywienie składały się środki spożywcze pochodzące z różnych grup środków spożywczych;
2) posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) zawierały produkty z następujących grup środków spożywczych: produkty zbożowe lub ziemniaki, warzywa lub owoce, mleko lub produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych i inne nasiona oraz tłuszcze;
3) w przypadku całodziennego żywienia jadłospis obejmował nie mniej niż cztery posiłki;
4) w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego, w których dziecko spędza do 5 godzin, były podawane co najmniej 2 posiłki główne: śniadanie i obiad;
5) obiad podawany w stołówce szkolnej dostarczał 30% całodziennego zapotrzebowania energetycznego, zgodnie z aktualnymi normami żywienia przy wyliczeniu średnioważonej normy dla danej grupy uczniów.
2. W żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty stosuje się:
1) produkty zbożowe lub ziemniaki (przetworzone):
a) przy czym zbożowe produkty śniadaniowe zawierają nie więcej niż 15 g cukrów w 100 g produktu gotowego do spożycia,
b) o niskiej zawartości sodu/soli, tj. zawierające nie więcej niż 0,12 g sodu lub równoważnej ilości soli na 100 g lub na 100 ml środka spożywczego lub o obniżonej zawartości sodu/soli, tj. obniżenie zawartości sodu lub wartości równoważnej dla soli wynosi co najmniej 25% w porównaniu z podobnym produktem,
c) zawierające nie więcej niż 10 g tłuszczu w 100 g produktu gotowego do spożycia,
d) jedną lub więcej porcji w śniadaniu, obiedzie oraz kolacji,
e) trzy lub więcej różnych produktów z tej kategorii środków spożywczych w posiłkach obiadowych w tygodniu,
f) nie więcej niż jedną porcję potrawy smażonej z tej kategorii środków spożywczych w tygodniu,
g) przy czym do smażenia jest używany olej roślinny rafinowany o zawartości kwasów jednonienasyconych powyżej 50% i zawartości kwasów wielonienasyconych poniżej 40%;
2) warzywa:
a) surowe lub przetworzone,
b) bez dodatku cukrów i substancji słodzących zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008,
c) w przypadku przetworzonych – o niskiej zawartości sodu/soli, tj. zawierające nie więcej niż 0,12 g sodu lub równoważnej ilości soli na 100 g lub na 100 ml środka spożywczego lub o obniżonej zawartości sodu/soli, tj. obniżenie zawartości sodu lub wartości równoważnej dla soli wynosi co najmniej 25% w porównaniu z podobnym produktem, z wyłączeniem produktów poddanych naturalnej fermentacji mlekowej, takich jak: kwaszona kapusta lub kwaszone ogórki,
d) w przypadku warzyw suszonych: bez dodatku cukrów i substancji słodzących zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008, soli oraz tłuszczu,
e) jedną lub więcej porcji warzyw każdego dnia w posiłku obiadowym,
f) trzy lub więcej porcji surowych warzyw w posiłkach obiadowych w tygodniu,
g) trzy lub więcej różnych warzyw w posiłkach obiadowych w tygodniu;
3) owoce:
a) surowe lub przetworzone,
b) bez dodatku cukrów i substancji słodzących zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008,
c) w przypadku owoców suszonych: bez dodatku cukrów i substancji słodzących zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008, soli oraz tłuszczu,
Dziennik Ustaw – 4 – Poz. 1256, Załącznik nr 2
Czy to wystarczy, aby dzieci w przedszkolach zdrowo się odżywiały?
Wiele rodziców cieszy kiedy w ofercie przedszkola znajduję zdrowe posiłki, ciekawe propozycje menu. To jednak nie wszystko na co należy zwrócić uwagę. Przedszkola dbają również o to, aby posiłki spożywane przez dzieci były regularne. Spożywanie regularnych posiłków powoduje, że metabolizm dzieci również staje się regularny, dzięki czemu nie pojawi się otyłość, która niestety w dzisiejszych czas stała się ogromnym problemem. Organizm kiedy nie otrzymuje regularnych posiłków musi magazynować zapas tłuszczu aby dostarczyć organizmowi energię. Stosując regularne posiłki organizm wykorzysta ten tłuszcz, dzięki czemu dzieci pozostaną zdrowe.
Napoje
Podstawą nawodnienia dla dzieci powinno być zagwarantowanie stałego dostępu do wody nie tylko podczas posiłków. Idealnym rozwiązaniem są kąciki z wodą do których pociechy mają dostęp cały czas. Czy to podczas zajęć jak i zabawy. Dobrym krokiem jest również różnicowanie napojów spożywanych przez dzieci do posiłków pozwalając dzieciom odkryć nowe smaki, jak i to w jaki sposób wpływają one na spożywany posiłek.
Co w przypadku aktywności na zewnątrz ?
Przede wszystkim należy zadbać o ekologie i nie podpierać się najprostszym rozwiązaniem w postaci jednorazowych kubeczków by zagwarantować dzieciom dostęp do napojów. Najlepiej jak w przypadku posiłków wykorzystać wielorazowe kubeczki, czy bidony w widocznym i dostępnym dla dzieci miejscu, dzięki czemu zadbamy jednocześnie o planetę jak i odpowiednie nawodnienie naszych pociech. Nic nie sprawia większej radości dzieciom niż samodzielne uzupełnienie własnego kubeczka wodą do picia.
Jak system Kidplace wspiera przedszkola w realizacji misji odpowiedniego żywienia dzieci?
Wykorzystując system do zarządzania przedszkolami Kidplace jesteśmy w stanie przewidywać jakie posiłki będą w placówce podawane mając na uwadze indywidualne diety czy potrzeby naszych podopiecznych. Dzięki blokadom posiłków będziemy również w stanie zagwarantować rodzicom zmniejszenie kosztów w przypadku rezygnacji z wybranych posiłków. System automatycznie podpowie nam zapotrzebowanie całego przedszkola w podziale na konkretne posiłki i diety – danego dnia lub w przyszłości, dzięki czemu mniej żywności zostanie bezpowrotnie zmarnowane. Dodatkowo system posłuży jako informacja na temat jadłospisu – zarówno wewnątrz aplikacji rodzica, jak i w formacie komunikatów wyświetlanych na wejściu do placówki w danym dniu.
,,W zdrowym ciele zdrowy duch” jeśli w wieku przedszkolnym wprawimy dzieci w zdrowe, regularne jedzenie pozwolimy dzieciom rozwinąć pełnie swoich możliwości w przyszłości.